השקה!אנו שמחות להשיק כאן מהדורה דיגיטלית של הגליון הראשון של כתב העת ההיסטורי המעורר. גליון זה פותח את פרויקט פרסום כל הגליונות, שיראו אור מדי חודש בחודשו, 113 שנה לאחר פרסומם הראשון, ויצטרפו לכדי מהדורה דיגיטלית מלאה ופתוחה.

דרך פרויקט זה אנו גם מבקשות לבחון את הזוויות החדשות שהמדיה הדיגיטלית מאפשרת לגלות בטקסט ובהקשרים ההיסטוריים של צאתו לאור. בכל חודש, אם כן, נשתף בנוסף לגליון התבוננות טכנולוגית על כלי, שיטה או גישה לעיבוד, ניתוח, הנגשה וקריאה של הטקסט בגלגולו הדיגיטלי. בקרוב יצטרפו תוכן עניינים מלא וביבליוגרפיה מקיפה ומוערת, שנאצרו בשילוב של כלי תוכנה חופשיים וסטודנטים מוכשרים; בשבועות ובחודשים הבאים נדגים וננסה כאן זיהוי טקסט, זיהוי ישויות (שמות אנשים, ארגונים ומקומות), תיוג והבנייה של השפה והטקסט, שיטות לניתוח ולויזואליזציה של הקורפוס, ושיחות מרתקות עם בינה מלאכותית על האופנים הרבים בהם ספרות והיסטוריה יכולות להיקרא.

את הגליון הראשון תעתקו תלמידות ותלמידי קורס המבוא למדעי הרוח הדיגיטליים באוניברסיטת חיפה וארבע מהן הגיהו אותו: מור בן זקן, טליה שכטר, לורה חוסידמן וענבר לורבר. בעבודתן עשו שימוש בתוכנה טרנסקריבוס, המאפשרת לאמן זיהוי טקסט אוטומטי על בסיס התעתוק. על כך נספר בקרוב, וגם נוסיף. בינתיים, תוכלו לקרוא בגליון, לחפש בטקסט שבו, להוריד אותו או להעתיק קטעים ישירות מן הדף ולנווט דרך תוכן העניינים.

סיני רוסינק וננה אריאל

טיוטה להצהרה לקראת הקמת המעורר, בשיתוף פעולה שלא יצא לפועל עם ציוני ברלין, 1905
ארכיון לחקר תנועת העבודה ע”ש פנחס לבון, IV 104-37-122

css.php